Nazwa „gratowanie” blachy może kojarzyć się z gratem, czymś niepotrzebnym, zużytym. I słusznie, ponieważ w procesie tym usuwane są zbędne zadry, powstałe podczas jej cięcia. Mianem gratu, określa się właśnie te niepożądane, ostre skrawki blachy, mogące stwarzać kłopot, podczas jej dalszej obróbki, czy montażu. Stwarza to szereg zagrożeń, których dzięki temu procesowi, można zapobiec.
Można zastanowić się, po co gratujemy blachę? Przecież podczas montażu czy dalszej obróbki, tak czy inaczej, powinno stosować się rękawice ochronne w celu uniknięcia wypadku. Słusznie, jednak mimo wszystko graty są ostre jak igły i mogłyby z łatwością przebić i znacznie zranić skórę. Jednak to nie wszystko. Duże znaczenie ma efekt wizualny gotowego produktu. A szarpane zadziory powstałe wskutek cięcia, po prostu nie wyglądają estetycznie. Ponadto, dzięki gratowaniu blacha ma idealny kształt – taki jak określony podczas projektowania.
Aby dobrze zrozumieć proces gratowania, należy zapoznać się z budową maszyny do tego służącej, a jest to gratowarka. Istnieje wiele modeli, marek, które mogą różnić się sposobem działania czy mocą, jednak wszystkie zostały stworzone do jednego zadania – usunięcia gratów z blachy. Jednym z najlepszych rozwiań w gratowarkach, jest użycie do tego procesu mocowanego na bębnie arkusza płótna ściernego. Blacha lub inny metalowy element należy położyć na taśmie, na której przesuwa się przez wnętrze gratowarki. Tam, wspomniane bębny z dużą prędkością, pod różnymi kątami ścierają zadry. Dzięki szczelnej obudowie, graty nie wydostają się na zewnątrz, a praca przy maszynie jest całkowicie bezpieczna.
Adres:
ul. Potokowa 37
83-050 Lisewiec k/Gdańska
Kontakt:
biuro@bludnicki.pl
+48 58 380 23 23
Godziny otwarcia:
Biuro: 7-15
Produkcja: 6-22
Adres:
ul. Elbląska 125B
80-718 Gdańsk
Kontakt:
biuro@bludnicki.pl
+48 58 380 23 23
Godziny otwarcia:
Biuro: 7-15
Produkcja: 6-22